Keliautojų užrašai: Rojus žemėje - slidinėjimas Paradiski

Sukurta: 2017-10-04

Būna slidinėjimo kurortų, kurie patinka, būna ir tokių, kurie turi per daug minusų, kad į juos grįžtume, o būna tokių, kurie užburia ir taip patinka, kad atrodo, galėtum tik ten ir slidinėti. Taip nutiko man, su Paradiski slidinėjimo kurortu Prancūzijos Alpėse. Žavingas, su įvairiausiomis trasomis ir kerinčiomis panoramomis, įsirėžė į atmintį ir neina iš galvos jau visus metus! Tad plačiau apie mano kelionę ir kodėl Paradiski galiu vadinti rojumi žemėje.. [2017.10.12]

Viskas prasidėjo dar prieš pora metų, kai pirmą kartą palydėjau slidininkų grupę į Paradiski slidinėjimo kurortą, Prancūzijoje. Tiesioginis skrydis su visais bagažais ir slidinėjimo inventoriaus gabenimu, trumpas pervežimas, aukšti kalnai, įspūdingos apylinkės. Tąkart net neslidinėjau, nes turėjau vos kelias valandas, tačiau, vien pasivaikščiojus po Montchavin miestelį užsimaniau grįžti. Praėjo dar metai ir štai, aš su draugų kompanija jau kraunamės lagaminus skrydžiui į Prancūziją. 

Kas tas Paradiski slidinėjimo kurortas?

Sakyčiau visai naujas kurortas, įkurtas vos prieš pora dešimtmečių, o 2003 metais sujungtas į bendrą Paradiski slidinėjimo areną. Trasų čia 420 kilometrų, du ledynai, trasos įvairiausių lygių, tiks visiems nuo vaikų, suaugusių iki senjorų.. mėlynos, raudonos, juodos, bekelės, sniego parkai ... čia realiai yra viskas nuo A iki Z! Po praeitos žiemos šis kurortas įtrauktas į mano TOP 5 slidinėjimo kurortus. Trasos puikiai prižiūrimos, kalnai aukšti, trasos įsidėstę 1200 - 3226 m aukštyje, tad sniegas išsilaiko ilgai, kurortas turi daugybę sniego patrankų, tad esant bent menkiausiam šaltukui, pučia sniegą į trasas be sustojimo. 

Mūsų kelionė į Paradiski

Visų kelionės būna skirtingos, kitokie ir įspūdžiai, kitokie ir vertinimai. Tačiau papasakosiu apie mūsų dreamteam'o savaitę šiame kurorte. 

Pirmiausia, tai turėjau palydėti visą Vilturo grupę į kalnus, surinkau visus Ženevos oro uoste, ankstyvą šeštadienio rytą, išskirsčiau grupes į autobusus. Kadangi Paradiski sudarytas iš "dviejų gabalų" La Plagne ir Les Arcs pusių, kad būtų patogiau ir trumpiau užtruktų pervežimas, keliavome dviem atskirais autobusais. Naktį iš penktadienio į šeštadienį visoje Šveicarijoje ir Prancūzijoje smarkiai snigo. Atvažiavęs vairuotojas informavo, kad Paradiski per naktį prisnigo 80 cm šviežio sniego.. tai įsivaizduokit kokie pusnynai. Iš mano draugų atskrido 8 žmonės ir dar buvo pora šeimų, kurios važiavo kartu į tuos pačius Edenarc apartamentus. Šiaip ne taip, neskubėdami, serpantinais pasiekėme kalno vidurį, kur Arc 1800 miestelio viršuje įsikūrusi mūsų rezidencija.

Edenarc rezidencija ir pirmoji diena kurorte

Patogumas Prancūzijoje yra tas, kad didžioji dauguma rezidencijų įsikūrusios prie pat slidinėjimo trasų. Mūsų rezidencija buvo ne išimtis. Edenarc - milžiniškas, 4* ir 5* apartamentų kompleksas išsidėstęs kalne, su visiškai naujais, erdviais apartamentais su virtuvėmis, naujais baldais, įspūdingais vaizdais per langus... rezidencijoje yra baseinas su išplaukimu į lauką, pirčių zona ir sūkurinė vonia. Viename iš pastatų yra erdvus vestibiulis ir registratūra, restoranas su lounge zona, kur galima jaukiai praleisti vakarus. Ne be reikalo tai viena geriausių rezidencijų visame Paradiski regione. 
Pirmąją dieną, atvykome pakankamai anksti, apie 12 val dienos. Rezidencijoje apgyvendino net nelaukus tos 15-tos valandos, nuo kurios dažniausiai prasideda check-in'as į apartamentus. Tad pasidėjome daiktus ir išėjome apsižvalgyti. Nuo rezidencijos žemyn į Les Arcs 1800 miestelį galima nučiuožti trasomis, arba specialiai pėstiesiems padarytu keltuvu, kuris kelia, jei neklystu nuo 08:30 iki 23:00 valandos. Patogu visiems, norintiems "pasižmonėti" ir pasivaikščioti miestelyje, kuris realiai sudarytas iš gatvelių pėstiesiems tarp įvairiausių rezidencijų ir parduotuvėlių. Nusileidus nuėjome pasiimti skipass'ų, kad kitą dieną galėtume tiesiog čiuožti. Na ir tuomet visi išsibarstė kas kur, vieni grįžo į rezidenciją, kiti nuėjo maisto prekių, o mes sugalvojom apsižvalgyti vietų naktiniams vakarėliams. Užėjome į vieną barą, į kitą, susižinojome geriausias vietas vakarėliams, bet apie juos vėliau.. prireiks atskiro skyriaus. :D 

Edenarc rezidencija - slidinejimas Paradiski

Slidinėjimas Paradiski

Išties smagu ryte prabudus per langą išvysti nesvietiškas platybes kalnų, nušviestų saulės, pilna puraus prieš dieną prisnigto sniego. Bet linksmybės prasidėjo, kai iš kito kambario išlindo draugai ir pranešė, kad šią saulėtą dieną, už lango termometras rodo -20'C, o kalne, dėl vėjo "jaučiama" -24'C šaltis.. :DD Nagi smagu, galvojam, kaip čia dabar reiks daryt .. čiuožt nečiuožt? Tad labai nesiskubinom, ramiai neskubėdami papusryčiavom, susirengėm visus šilčiausius drabužius, termo rūbus, apsimuturiavom kad neliko nei lopynėlio išlindusio.. ir visgi apie 11 ryto išėjom čiuožt. Oras buvo "sušilęs" iki -15'C, tad jau buvo įmanoma čiuožti. Keltuvų yra įvairiausių - ir atvirų krėslinių keltuvų ir uždarų burbulų, visas tinklas į visas puses. Be galo smagios plačios trasos ir purios bekelės .. mmmhh.. vienas džiaugsmas grįžus į kalnus. Pirmąsias dienas slidinėjome Les Arcs pusėje, čia yra 200 km trasų, ledynas, kyšo Aiguille Rouge viršūnė, tarp Arcs 1950 ir 1800 įsikūręs snowparkas. Čiuožiant į dešinę kalnyno pusę, link Vallandry miestelio - mažiau žmonių, o trasos puikiai išlygintos ir "sušukuotos" redtruck'ų. :) Užsikeli iki pat pat viršaus ir šonu leidiesi viena sau, be nei vieno žmogaus! Be galo smagu!

Slidinejimas Paradiski

Visą savaitę oras buvo tobulas, švietė saulė, turėjom storą sniego dangą, nors buvo tik sausio pradžia, temperatūra nenukrisdavo žemiau -10'C, tad slidinėti buvo vienas malonumas. Savaitės pabaigoje nusikėliau į La Plagne pusę.. o ten visai kitoks čiuožimas. Neaprėpiamas tinklas trasų, persipynusių viena su kita. Atrodo, gretimas kalnas, o trasos išsidėstę kaip "lankose" .. jokių medžių ir plyni laukai su plačiomis trasomis! Kas be ko kėliausi į Bellecote ledyną, ten ir trasos sudėtingesnės ir statesnės, daugiau iššūkių ir adrenalino. :) Tik pradžioj labai daug kėlimosi keltuvais, kad pasiekt viršūnę.. vos pačiuoži ir žiū, kad jau vėl keltis keltuvu reikia... bet atgal grįžtant čiuoži ilgaaai ilgaaai! 

Slidinejimas Paradiski La Plagne

Maistas ir gėrimai

Vykstant į kalnus, nereikia tikėtis "sutaupyti" maisto ir gėrimų atžvilgiu.. tai yra kalnų kurortai ir reikia nusiteikti, kad juose VISADA yra brangiau. Visi sako, Prancūzijoj, baisiai brangu .. na taip, brangiau, bet ne baisiai.. jei nevalgot "keptų karvelių", kalne pica ar burgeris su bulvytėmis kainuos apie 10 -12 eurų, kai kurie patiekalai gali kainuoti ir daugiau, žiūrint kiek ištaigingo maisto pageidausite. Kavos puodelis, vin chaud (karštas vynas) kainuos apie 4 EUR, chocolat vienoisse (karštas šokoladas su grietinėle) 4,70 EUR, alus kalne kainuoja skirtingai.. apie 6-7 EUR (Corona buteliukuose 0,33 tiek pat kiek pilstomas alus 0,5 l). 
Maisto kainos parduotuvėse, palyginus su mūsų kainomis Lietuvoje - aukštesnės kažkur 20-30 % .. Reikia susirasti didesnį prekybcentrį ir maistą pirkti ten, o ne boutique parduotuvėlėse kur kaip bakalėja, prekiauja vynais, sūriu ir po dvi rūšis kitų maisto prekių. Arcs 1800 miestelyje, nusileidus iš rezidencijos keltuvais, kairėje pusėje yra "SHERPA supermarche" parduotuvė .. joje yra brangiau, nei paėjus pora šimtų metrų į dešinę (jei žiūrint nuo kalno), kur yra SPAR'as .. jei nerandat, pasiklauskit, ten kiek painu tarp namų, bet tikrai susitaupys pinigų, jei visgi rasite. :D 

Après-ski ir naktinis gyvenimas

Dauguma užkietėjusių slidininkų žino, kas yra après-ski, tačiau nežinantiems trumpai drūtai: tai socialinė veikla po slidinėjimo dienos. :D Labiausiai savo après-ski garsėja Austrijos kurortai, su šokiais ant stalų su slidinėjimo batais, kai alus ir kiti gėrimai taškosi į visas puses, visi švenčia atostogas ir mėgaujasi kiekviena akimirka. Tačiau šiemet apsilankius Paradiski, negaliu pasakyti, kad buvo prasčiau. Taip, pataikėm į savaitę, kai visame kurorte siautė iš Oxford Brookes universiteto atvykę britai, vakarėliai prasidėdavo ryte, tada šiek tiek paslidinėdavo, per pietus įsisiautėdavo ir tada persikeldavo į vakarą ir naktį iki ryto. 
Mes vidury savaitės atradome après-ski barą kalne.. leidžiantis nuo L'Arpette 2413 m viršūnės, žemyn link Les Arcs 1800, pračiuožus pro snowpark'ą ... realiai jis taip ir vadinas "L'Arpette bar". Britai buvo atsivežę savo DJ'ų, kuris grodavo kasdien, iš keltuvo padarytoje DJ'aus būdelėje. Visi atčiuoždavo apsirengę kostiumais, išsidažę veidus ir linksmai nusiteikę, šokiai ant stalų ir muzika prasidėdavo apie 14:30 val ir tęsdavosi iki kol pradėdavo temti .. tai realiai apie 17-18 valandą išjungdavo muziką, nes dar žmonėms kažkaip parčiuožt žemyn trasom reikia. Trasos buvo apšviestos, tačiau keltuvai jau nebedirbdavo. Juokingai atrodė, kai apie 6 valandą nuo kalno pasileisdavo svirduliuojanti banda įvairiausiais gyvūnėliais ir personažais persirengusių slidininkų ir snieglentininkų ... pikachu, vienaragiai, tigrai, karvės, viščiukai, briedžiai, fėjos ir kiti "padarėliai" užplūsdavo trasas. 

Party Paradiski

Nusileidus žemyn į miestelį, taip pat buvo galima rasti puikių vietų après-ski, kurios palaipsniui pavirsdavo į naktinius barus. Vieni smagiausių: "Before Cafe" ir "Red Hot Saloon" . Nustebino tik keistas darbo laikas .. iki 2 valandos nakties. Tuomet pub'ai ir barai užsidarydavo, o nuo 2 val nakties atsidarydavo naktiniai klubai, kuriuose vakarėlius galima pratęsti iki 4-5 valandos ryto. Smagiausios vietos šėlti iki ryto: "Club 73", kur groja puikią šokių muziką ir daro neblogus kokteilius. Po 2 valandos klubas būna sausakimšas. Taip pat mėgstantiems šokti yra klubas "Carre", kurį mėgsta britų jaunimas. Mėgstantiems gyvos muzikos vakarus, neblogas variantas bare esančiame šalia "Club 73" .. tik nepamenu pavadinimo, toks palipus laiptais į viršų, tame pačiame kiemelyje.

Tad išties, Les Arcs 1800 miestelyje, vietų vakarėliams netrūksta. Vienintelis nepatogumas (nors iš tiesų tai ten nieko tokio) yra grįžimas po vakarėlių atgal į rezidenciją. Keltuvas, keliantis iki rezidencijos dirba lygiai nuo 08:30 iki 23:00 valandos. Tad tie kas mėgsta ramiai pasibūti vakare, didesnių problemų nebus, jei iki 22:55 val grįšite iki keltuvo ir užsikelsite atgal iki rezidencijos. Tik nevėluokit, nes atėjus 23:00 val keltuvą TIKRAI išjungia ir net prašant kad "plyz plyz įjunkit, juk tik minutę vėluojam", keltuvo neįjungia. Sakau iš patirties. :D Tad vakarėliams pasibaigus, norint 4-5 valandą ryto grįžti atgal į Edenarc, teks pėdint į kalną pėsčiomis. Šiaip tai nieko baisaus.. keliu eiti neapsimoka, yra ir trumpesnis kelias.. apšviestas takas iš centro, tuomet truputį palipti mėlyna trasa, zigzagu, o tada vėliau laiptais, per žemiau esančios rezidencijos teritoriją. Pirmąjį vakarą buvo kiek sunkiau, kol susigaudėm, tad ėjom namo apie 25 minutes.. Kitomis naktimis grįžti užtekdavo 15 minučių. :)

Dar grįšime

Tad apibendrinant, kelionė buvo puiki.. Žinot, būna kurortų, kurie smagūs ir geri, bet tada pagalvoji, juk yra tiek kitų nebandytų kurortų, geriau pabandysiu kitas vietas.. su Paradiski kiek kitaip, čia galima važiuot ne kartą ir ne du... dar tikrai grįšime. :)

Linkėjimai,
Vaiva
Jūsų Vilturas!

Vaiva: +37068517018, vaiva@vilturas.lt 
Natalija: +37068512107, natalija@vilturas.lt

-----------------------------------------------------------------

Apie kurortą: 

PARADISKI ( Paradiski, Šiaurinės Prancūzijos Alpės)
Trasų: 418 km        Sudėtingumas: Mėlynų 237,5 km / Raudonų 117 km / Juodų - 63,5 km
Atstumas nuo Lietuvos: 2271 km    Atstumas nuo oro uosto: Ženevos - 174 km (~3 h pervežimas), Bergamo - 430 km (~5,5 h pervežimas).

Paradiski regionas - išsidėstęs dviejuose pagrindiniuose slidinėjimo kurortuose: Les Arcs ir La Plagne, su aplinkiniais nedideliais kaimeliais. Trasos sujungtos nauju slidinėjimo keltuvu, tad bendrai apima 418 km slidinėjimo trasų, išsidėsčiusių 1250 - 3250 m aukštyje. Kurortai - aukštos kokybės, geras trasų paruošimas, modernūs keltuvai. Les Arc kurorte yra itin geras snowpark'as, kuriame ką veikti ras tiek pradedantieji, tiek ekstremalai. Dėl didelių aukščių, ilgai išsilaiko sniegas ir sezonas trunka iki pavasario vidurio.

Daugiau informacijos, trasų žemėlapis ir skipass'ų kainos

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Užsakydamas (-a) sutinku su Privatumo politika.