Keliautojų užrašai: Paryžiaus skanumynai

Sukurta: 2015-07-22

Garsi kulinarė Julia Child kadaise yra pasakiusi: „Prancūzijoje, maisto gaminimas yra rimta meno forma ir nacionalinis sportas“. Vaikštinėjant Paryžiaus gatvėmis tai matosi labai akivaizdžiai. Kiekvienoje gatvelėje rasite bent po vieną maisto parduotuvę, nedidelį barą ar kepyklėlę. Mieste galima rasti daugybę specializuotų parduotuvių ar restoranų, teikiančių įvairius produktus ir patiekalus, patenkinsiančius net didžiausių gurmanų gomurius.

PARYŽIUS: Prancūzijos sostinė. Įsikūręs prie Senos upės. Dažnai įvardijamas kaip „Meilės miestas“ arba „Šviesų miestas“.
Populiacija: 12,1 mln.
Valiuta: Euras (€)
Kalba: Prancūzų

Pastarosios kelionės į Paryžių metu (plačiau skaityti čia), pakeliui į apartamentus, ėjome nedidele gatvele 15-tame rajone, kai nosis „pagavo“ pritrenkiantį kvapą. Pritrenkiantį – tiesiogine to žodžio prasme. Sūriai. Tai vienas tipiškiausių produktų visoje Prancūzijoje, sakoma, jog jų čia yra 365 rūšių – kiekvienai dienai vis kitas, tačiau realiai – priskaičiuojama daugiau nei 400 sūrio rūšių. Sūrių rūšys priklauso nuo regiono, tradicijų, tad pačių sūrių tipų yra daugiau nei 1000. Netikėtai pakvipus pelėsiniams sūriams - praeiti negalėjome. Suprantama, kvapas ne kiekvieno nosiai, tačiau nenusipirkti prancūziškų sūrių būtų nuodėmė. Prancūzijoje specializuotos sūrių parduotuvės, vadinamos Fromagerie, yra labai populiarios. Mūsų gatvelėje užsukome į Laurent Dubois. Meilleur Ouvrier de France// 2 Rue de Lourmel  // sūrių parduotuvėlę – nedidelę, bet jaukią, su bent jau šimtu skirtingų sūrių, tai tikrai. Sūrių įvairovė - stebinanti: nuo visiškai šviežių iki ilgai brandintų, minkštų, puskiečių, kietų, saldžių ir sūrių, įdarytų uogienėmis, pelėsinių ar dar visokių įvairiausių. Niam niam. Nusipirkom, ir greitai suvalgėm, kad kaimynai neateitų į svečius dėl „ne itin kvepiančio“ sūrio aromato.

Vakare, užėjus į maisto prekių parduotuvę nusipirkti produktų, neradome nei vieno baguette – prancūziško batono. Keistai nužvelgusi, pardavėja informavo, jog prancūzai valgo tik šviežiai keptą batoną, ir kad sugrįžčiau ryte. Ir tikrai, ryte buvo visas kalnas – dar karštų ir traškių baguette.
Pusryčiams prancūzai retai valgo košių ar kiaušinių, populiariausia čia traškūs batonai ar bandelės užtepti sviestu ar uogiene. Skaniausius ir šviežiausius kepinius galima nusipirkti specializuotose kepyklėlėse Boulangerie, jos dirba kas rytą, yra anksti atidaromos ir veikia iki daugmaž 13 valandos.
Populiariausi prancūziški kepiniai, kurių privalu paragauti – croissant – sluoksniuotos tešlos ragelis, pain au chocolat – šokoladu įdaryta sluoksniuotos tešlos bandelė arba brioche – mielinė bandelė.

Vaikščiojant po Paryžių galima greitai išalkti, tačiau kiekvienoje gatvelėje rasite po nedidelį bistro restoranėlį ar kavinę. Čia taip pat populiarūs piknikai. Dažniausiai pietų metu arba po darbo – pamatysite parkelius nuklotus pledais, kur piknikauja tiek paryžiečiai, tiek miesto svečiai. Mes buvome ne išimtis – gražiu oru, šviečiant saulei – pats malonumas prisėsti ant pievos pailsėti ir užkąsti prancūziškų skanumynų. Be jau minėtų įvairiausių sūrių bei prancūziško batono su įmantriomis užtepėlėmis, gyvenimą pasisaldinti galima ir prancūziškais saldumynais.


Būtina paragauti Macarons‘ų – nedidelių migdolinių morengų su įvairiausiais pertepimais – kurie tiesiog ištirpsta burnoje. Tai vienas populiariausių saldumynų, tad jų galima nusipirkti tiek didesniuose prekybos centruose, tiek Patisserie specializuotose įvairių tortų ir pyragaičių parduotuvėse. Taip pat vertos dėmesio – prancūziškos Canelé.

Dar vienas delikatesas, kuriam pasiryžta ne kiekvienas – sraigės – Escargots a la Bourguignonne, pateikiamos su kiautais, pagardintos petražolėmis ir česnakiniu sviestu. Kai buvome Paryžiuje prieš devynerius metus, apsilankėme nedideliame restoranėlyje netoli Senos upės ir Pompidou centro. Einant nuo Notre Dame katedros netikėtai atsidūrėme toje pačioje gatvėje, tad negi praleisi progą vėl paskanauti sraigių ir kitų skanumynų. Bistrot Marguerite // 1 Place de l'Hôtel de Ville // - nedidelis restoranėlis – išlaikęs savo jaukią aplinką ir skanų maistą. Vėlgi, valgėm sraigių, o desertui – tradicinį prancūzišką Creme Brulee ir Tarte tatin – vaisių pyragą.

Le Marais kvartale yra puikių greito maisto užkandinių ir restoranėlių. Tačiau sekmadienį, skubėti nesinori, tad apie 12 valandą dienos užsukome į itališko maisto restoraną FUXIA // 50 Rue Francois Miron // - žmonių ne per daugiausiai, oras taip pat buvo puikus, tad prisėdome lauke. Iš plataus pasirinkimo meniu išsirinkome tradicinius itališkus patiekalus – lazaniją ir ravioli, tačiau atėjęs padavėjas paklausė gal norėtume paragauti priešpiečių meniu. Nusprendėm, o kodėl gi ne, jei jau rekomenuoja.. Nepasigailėjome. Gavome po šviežiai spaustų sulčių taurę, tikros itališkos kavos puodelį, orkaitėje keptą omletą, salotų su lašiša arba itališkais kumpiais, spagetti makaronų, labai „įdomių“ spurgų su šviežia varške, bei kas be ko desertui – šviežių vaisių, sluoksniuotą desertą bei prancūzišką raguolį ir bandelę su šokoladu. Maistas skanus, aptarnavimas greitas ir su šypsena. Labai rekomenduoju.

Kaip jau minėjau anksčiau, prancūzai itin vertina šviežią maistą ir produktus, tad nenuostabu, kad čia itin populiarūs - turgūs. Į juos atvežama pati šviežiausia produkcija, tiesiai iš Prancūzijos ūkių.
Vienas didžiausių Paryžiuje - Marché Bastille – nusidriekęs // Richard Lenoir, 11e // bulvaru ir veikiantis du kartus per savaitę (Ketvirtadieniais 7:00 – 14:30 ir Sekmadieniais 7:00 – 15:00 val), galintis pasigirti itin didele gausa vietinių sūrių, vištienos ir žuvies. Taip pat šiame turguje rasite daugybę vaisių, daržovių, mėsos gaminių, alyvuogių ir kitomis gėrybėmis nukrautus prekystalius. Šeštadieniais, nuo 9:00 iki 18:00 val čia parduodami meno dirbiniai ir įvairūs rankdarbiai.
Marché des Enfants Rouges // 39 rue de Bretagne, 3e //  – turgus, savo vardą gavęs iš 16-tame amžiuje čia veikusios našlaičių prieglaudos, rengusios savo globotinius raudonais paltukais. Nors prieglauda buvo uždaryta dar prieš revoliuciją, mediniai rūmai išliko ir 2000-tais metais, vietinių susibūrimo dėka čia buvo atidarytas turgus. Dabar turgus pritraukia daugybę turistų ir prekeivių, tad tikrai neišeisite tuščiomis. Turguje – gausybė maisto prekystalių: Italų, Libaniečių, Afrikiečių, Japonų ir daugybė kitų. Jis veikia visomis dienomis išskyrus pirmadienį.
// Rue Montorgueil, 2e // gatvė yra apsipirkimo rojus – joje rasite nedideles parduotuvėles, pardavinėjančias įvairiaspalves gėles, šviežiai keptą duoną ir bandeles, daugybę sūrių parduotuvėlių, šviežios ir keptos mėsos gaminių. Einant gatvele rekomenduotina sustoti puodeliui karšto šokolado Charles Chocolatier // 15 rue Montorgueil , 2e //, arba šviežių skanumynų seniausioje pyragaičių parduotuvėje Paryžiuje Stohrer // 51 rue Montorgueil, 2e // veikiančioje nuo 1730 metų. Verta nusipirkti vaisių ir daržovių, nuo jais nukrautų prekystalių ir šviežių austrių ir moliuskų iš žuvies pardavėjų. Čia taip pat yra daugybė nedidelių kavinaičių, kviečiančių prisėsti ir pasimėgauti Paryžietišku gyvenimu.

Apsilankius Paryžiuje, pamilsite ne tik patį miestą, bet ir prancūzų virtuvę, kurios patiekalai gal ir skamba įmantriai, tačiau esminis dalykas yra sukurti harmoningą patiekalą, atskleidžiantį pagrindinio ingridiento kokybę. Keliaukite, ragaukite ir pajauskite prancūziško maisto tradicijas.

Bon appetit!
Linkėjimai,
Vaiva

Nori keliauti?
Kreipkis telefonu: +37068517018
El. paštas: vaiva@vilturas.lt

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Užsakydamas (-a) sutinku su Privatumo politika.