Vilturas rekomenduoja: dar neatrastas – Žaliasis Kyšulys

Sukurta: 2016-05-26

Saharos vėjai ir Atlanto vandenyno bangos per dienas nuneš jus į atvirus vandenis. O tuomet, banguotame „kelyje“ link Brazilijos, iškils nuostabaus grožio salos. Tai ir bus Žaliasis Kyšulys – strėlės formos salynas, kuriame žmonės turtingesni ir geriau išsilavinę, nei betkur kitur Afrikos kontinente. [2016.05.26]

Kurortas: Žaliasis Kyšulys
Populiacija: 525 000
Valiuta: Žaliojo kyšulio eskudas (1 EUR = 110,08 CVE)
Kalba: portugalų

Nors tai gali pasirodyti, kaip mažas taškelis rytinėje Atlanto vandenyno dalyje, 10 salų sudaro nuostabų salyną. Santo Antão uolėtos kalnų viršūnės įrėminančios žalius slėnius su įvairiaspalvėmis gėlėmis ir cukranendrėmis – ideali vieta nepamirštamiems žygiams pėsčiomis. São Vicente – salyno kultūrinė sostinė, o Mindelo miestas – verčia iš koto gausybe barų ir muzikos klubų. Boa Vista, Sal (Druskos sala) ir Maio – lengvos balto smėlio kopos susiliejančios su žydru vandenynu, nepaliestuose minkšto smėlio paplūdimiuose. Žaliasis Kyšulys – garsėjantis pastoviais muzikos garsais ir vietinių žmonių svetingumu nenuvils nei vieno, tai vieta kurioje kiti keliautojai apsistoja ir taip niekad neišvyksta.

Atvykimas į šalį, transportas ir kiti formalumai:

Skrydžiai iš Vilniaus bus vykdomi nuo lapkričio 5 iki gruodžio 25 dienos, 10 nakvynių trukmės atostogoms. Skrydžio į Sal (Druskos) salos oro uostą metu, bus trumpas sustojimas Barselonoje, užsipilti degalams.
Vykstant į šalį yra reikalingas pasas. Visi keliautojai privalo turėti vizą. Vieną mėnesį galiojanti turistinė viza, keliaujant savarankiškai, be problemų gali būti išduota oro uoste arba Praia ir Sal salų uostuose. Viza kainuoja apie 25 EUR. (Užsisakant kelionę per Lietuvos partnerius, vizos formalumai privalomai tvarkomi Lietuvoje, ir kainuoja 29 EUR/ asm).
Salyne iš viso yra 7 oro uostai – 4 tarptautiniai ir 3 vietiniai. Tarp salų taip pat išvystytas vandens susisiekimas keltais.

Gamta ir klimatas:

Priklausomai nuo kelionės datos, salose sezonai skirstomi į tris dalis:

Nuo rugpjūčio iki spalio yra vadinamas lietingasis sezonas, nors salose betkokiu atveju labai karšta ir kartais pasitaiko, kad nelyja kelias savaites iš eilės.. Tarp gruodžio ir balandžio, nuo Saharos atkeliauja stiprūs vėjai, tad tai tinkamiausias laikas būriuoti, plaukioti banglentėmis. Vasarį – gegužę prie salų atplaukia banginiai, o vasaros metu, nuo birželio iki spalio būna vėžlių stebėjimo laikotarpis.
Temperatūra salose visus metus svyruoja tarp +25 – 30‘C. Vandenyno vandens temperatūra svyruoja apie +22-24‘C.
Salos yra vulkaninės kilmės, tad daugumoje jų ypatingos augmenijos nerasite, pagrinde vyrauja smėlis, akmenys ir dar kartą smėlis. Kai kurie viešbučiai patys apsisodina teritoriją palmėmis ar įvairiaspalviais krūmais, tačiau balto smėlio paplūdimiai viską atperka, net jei ir nėra nei vieno medžio. Paplūdimiai yra vieši ir nemokami, paplūdimio gultų ir rankšluosčių paslaugą teikia tik viešbučiai, esantys ant vandenyno kranto ir turintys privačius paplūdimius.

Orientacinės kasdieninės kainos (1 EUR = 110,08 CVE):

Biudžetinės atostogos:
Kambarys 3500 CVE / Pietūs 400 CVE / Kava 50 CVE / Transporto bilietas 100 CVE
Vidutinio lygio atostogos:
Kambarys 6000 CVE / 2 patiekalų vakarienė 1000 CVE / Alus 150 CVE / Taxi 150 CVE
Aukšto lygio atostogos:
Kambarys 10‘000 CVE / 2 patiekalų vakarienė 1800 CVE / Vynas 300 CVE / Automobilis su vairuotoju 8000 CVE

Saugumas ir nusikaltimai:

Kaip ir daugumoje kurortų, pasitaiko kišenvagių. Ypač švenčių, festivalių ar viešų susibūrimų metu. Dažniausiai siautėja gaujos kišenvagių vaikų, tad vertėtų saugoti rankines ir vertingus daiktus. Labiausiai saugotis reikėtų Praia ir Mindelo kurortuose, kur vietiniai kišenvagiai itin aktyvūs. Atsargiai turėtų keliauti ir žygeiviai Boa Vista ir Santiago salose, kadangi pastaraisiais metais padažnėjo žygių dalyvių apiplėšimai. Kitos salos yra saugesnės ir nusikaltimų lygis žemas. Žaliojo Kyšulio salos yra laikomos viena saugiausių vietų keliauti pavienėms moterims.

Apgyvendinimas ir viešbučiai:

Pagrindinė sala, į kurią kasmet suplūsta tūkstančiai turistų – Sal (Druskos) sala. Apgyvendinimo įstaigos daugiausiai įsikūrę prie Santa Marijos paplūdimio. Viešbučių ir apartamentų čia yra įvairiausių, nuo paprastų trižvaigždžių su pusryčiais, ar apartamentų be maitinimo iki prabangių 5* viešbučių su viskas įskaičiuota. Tad apgyvendinimą ras visų „piniginės storių“ keliautojai. Kaina pagrinde priklauso nuo viešbučio teikiamų paslaugų kiekio, kokybės, aptarnavimo lygio, labai atsižvelgiama į viešbučio ar apartamentų vietovę, atstumą iki paplūdimio. Viešbučiuose ir apartamentuose neretai yra imamas užstatas, kuris vėliau atiduodamas, jei nesugadinami ir nesulaužomi daiktai ir nėra nusiskundimų.

Maitinimas ir tradiciniai patiekalai:

Viešbučiuose, maitinimas labai įvairusnuo pusryčių iki „viskas įskaičiuota“. Pripažinti trys geriausio maisto restoranai yra įsikūrę Santa Maria mieste Sal (Druskos) saloje: itališko ir jūros gėrybių maisto restoranas Marea, vegetariško maisto kavinė Cape Fruit“. Europos virtuvės nedidelis šeimos restoranėlis, kuriame vertėtų iš anksto užsirezervuoti vietą – Chez Pastis“, turintis vos 16 staliukų, tačiau retas keliautojas nusivilia. Dviejų patiekalų vakarienė ir butelis vyno, dviems asmenims kainuoja apie 80 EUR, o atmosfera – fantastiška ir svetinga.
Vertėtų užsukti į Cafe Criolomažiau turistinę kavinę, kuri nėra brangi ir išvaizdi, tačiau gamina „naminį“ vietinį maistą: Cachupa (pupelių ir kukurūzų troškinys su mėsa arba žuvimi), žuvies troškinius bei tuno kepsnius. Pagrindinių patiekalų kainos čia svyruoja apie 600 CVE (~5,5 EUR), o porcijos visai neprastos. 
Jei kalbant apie tradicinius Žaliojo Kyšulio patiekalus – atvykus reiktų paragauti vėžiagyvių ir moliuskų geldelių patiekalo su ryžiais - Arroz de Marisco; Žuvies ir daržovių sriubos - Caldo de Peixe; aštriais tunais įdarytų virtų bulvių ir kukurūzų miltų pyragėlių - Pastel con diablo dentro.. Iš skanumynų - tešloje keptų bananų - bananas enroladas, sūrio pudingo - Pudim de queijo. Iš alhoholinių gėrimų, vietiniai yra Aguardiente -vietos cukrananedrių romas ir San Antao - likeris iš kavos pupelių, mėtų, apelsinų ir cinamono.

Pagrindinės salos ir ką verta pamatyti:

São Vicente – maža, atšiauri ir „banguota“ sala, kuri nebūtų niekuo ypatinga, jei ne gražus Viduržemio jūros miestelius primenantis Mindelo – Žaliojo Kyšulio gražiausias miestas ir įvairiausių Afrikos festivalių namai. Įsikūręs mėnulio formos uoste ir apsuptas kalnų, Mindelo primena Žaliojo Kyšulio Rivjerą – išgrįstą akmenimis, apstatytą įvairiaspalviais namukais ir uoste ramiai siūbuojančiomis prabangiomis jachtomis. Čia gausu restoranų, tavernų ir barų, kuriuose verta paragauti tradicinio maisto bei jūros gėrybių.
Norint pailsėti nuo miesto šurmulio, verta aplankyti Mt.Verde kalną – 750 m aukščio viršūnę, apsuptą žalumos, kur dažnai renkasi žygeiviai. Taip pat saloje yra keletas vėjuotų, tačiau nuostabaus grožio paplūdimių Baía das GatasCalhau ir Salamansa.

Santiago – didžiausia salyno sala, kurioje pirmiausiai įsikūrė gyventojai. Iš kiekvienos salos, čia yra visko po truputį – smėlio paplūdimiai, dykumos, žali slėniai, kalnuotos vietovės, o taip pat šalies sostinė – Praia. Šią salą išties verta pamatyti, atvykus į Žaliojo Kyšulio salyną.

Sal (Druskos sala) – Plokščia, apleista ir nelabai išsivysčiusi, tačiau pritraukianti daugiau turistų, nei betkuri kita Žaliojo Kyšulio sala. Čia atvyksta trijų tipų turistai: minia „kelionės paketų“ pirkėjų, pakvaišę ir vėją dievinantys būriuotojai ir tranzitiniai keliautojai kelaiujantys per visas salas.
Didžiausias miestas yra Espargos, prie tarptautinio oro uosto, tačiau daugiausiai turistų apsistoja 18 km į pietus – Santa Maria mieste, prie neapsakomo grožio paplūdimio. Paplūdimys 2016 metais, Tripadvisor puslapyje buvo išrinktas kaip verčiausias dėmesio objektas. Saloje verta aplankyti Pedra Lume druskos kraterį. Saulėtą dieną, iki pietų, keliautojai rekomenduoja apie 11 val ryto, verta nuvykti į salos vakaruose esančią Buracona - Olho Azul „mėlynoji akis“, tai gamtos stebuklas, kur vandenynas natūraliai suformavo vandens baseiną iš lavos akmenų. Žvelgiant iš viršaus jis atrodo kaip žydra akis.

Boa Vistasu nuostabiomis ir lengvomis kopomis, apleistomis dykynėmis ir nedidelėmis oazėmis, sala atrodo lyg netyčia atsiskyrusi nuo Saharos dykumos ir atsidūrusi vidury Atlanto vandenyno. Čia rasite fantastiškų paplūdimių. Burlenčių ir kitų vandens sportų mėgėjams – ši sala tikras rojus, o taip pat nuostabus Sal Rei miestelis, bei naujai besikuriantys kurortai ir viešbučiai su dykumomis aplinkui. Kelių tinklas čia nesutvarkomas ir dažnai užpustomas smėlio, tad norint pakeliauti reikės pasistengti.

Fogo – nesvarbu ar būsi išmestas į jūrą plaukiant laivu į Praia salą, ar nuo turbulencijos nukritusiame propeliariniame lėktuvėlyje, Fogo salos drama prasideda gerokai anksčiau nei žmogus čia buvo įkėlęs koją. Fogo yra verčiama, kaip Ugnies sala, ji sudaryta iš vieno milžiniško vulkano, kuris beje, išsiveržė iš naujo 2014-tais metais, ir dominuoja visur, kur bepažvelgsi.
Betkokiu atveju, São Filipe – miestas salos vakaruose yra viena iš patraukliausių vietų visame salyne. Puikiai praleisite laiką žygiuose ir ramiuose pasivažinėjimuose pakrantėje iki Mosteiros miesto, palei terasomis suformuotus šlaitus, kuriuose auga švelni Arabica kava.

Santo Antão tai priežastis aplankyti Žaliojo Kyšulio salyną. Svaiginančiai stačių šlaitų, kanjonų ir slėnių sala yra TA vieta, kurią itin mėgsta keliautojai žygeiviai. Antra pagal dydį sala yra kaip ir vienintelė verta „žaliojo“ Kyšulio vardo. Nors atvykstant iš pietų į uostą, gali pasirodyti, jog ji paprasta ir niekuo nesiskirianti nuo kitų salų – Šiaurės Rytuose atsiveria visiškai kitas vaizdas – šioje salos dalyje dėl pastovios drėgmės auga pušys ir tropiniai augalai bei krūmai, įsiliejantys į garuojančių slėnių kraštovaizdį. Norint išties pažinti salą, čia reikėtų praleisti kelias dienas ir pasiruošti nepakartojamiems pasivaikščiojimams pėsčiomis.

Brava sala – „užsilikusi“ 19-tame amžiuje. Šlaitais ūkininkai vaikštinėja su asiliukais ir gyvenimas čia bėga miegančio tinginio greičiu. Kalnuotos vietovės – kvapą gniaužiančios, pakrantė – dramatiška, turizmo lygis šioje saloje – žemas.

Maio – turkio mėlynumo spindintis vanduo, visiškai švarūs paplūdimiai ir ramiai einančios dienos po kaitria saule ir su ilgais pokalbiais. Saloje vyrauja jaukūs, gal truputį neišsivystę miesteliai – pagrindinis mietas Vila do Maio (Porto Ingles), už 11 km į šiaurę esantis žvejų kaimelis Calheta ir daugybė paplūdimių, kurie tik ir maldauja, kad paliktumėte ten savo pėdsakus!

São Nicolau – sala, puikiai slepianti savo lobius. Pirmas įspūdis atvykus į salą – negraži ir nederlinga, tačiau už trijų vaizde dominuojančių kalvagūbrių atsiveria žalumos platybės ir į dangų kylančios kalnų viršūnės. Viena jų – Mt. Gordo kalnas, kurio viršūnė – aukščiausia saloje ir siekia 1312 m aukštį.  Ribeira Brava – salos sostinė ir religinis centras – surandamas keliaujant siaurais šlaitų keliais, buvo pastatytas salos viduryje, siekiant apsaugoti vertybes nuo piratų. Siauros gatvelės ir plytelėmis kloti stogai primena 17-to amžiaus Portugalijos miestus. Šiame mieste vasario arba kovo mėnesį, kasmet yra švenčiamas antras didžiausias festivalis po Mindelo.

Tad keliaukit, mielieji, pažinkite tolimus kraštus ir džiaukitės gamtos sukurtais stebuklais!
Jūsų Vilturas

Norit užsisakyti? Kreipkitės!
Vaiva +37068517018 (vaiva@vilturas.lt)
Natalija +37068512107 (natalija@vilturas.lt)

www.vilturas.lt 

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Užsakydamas (-a) sutinku su Privatumo politika.